Druk dla firm

Zmiany w życiu zawodowym: Hybrydowy model pracy zostanie na stałe

Praca od 9 do 5, co za sposób na życie.
Ledwo dając sobie radę, to wszystko jest braniem i nie dawaniem.
Wykorzystują twój umysł i nigdy nie dają ci kredytu.
To wystarczy, by doprowadzić cię do szaleństwa, jeśli na to pozwolisz.


Dolly Parton napisała 9 to 5 w 1980 roku, kiedy praca-życie prawdopodobnie nie było nawet terminem, a maszyna do pisania była maszyną z wyboru (zapomnij o Zoom i Slack). Przenieśmy się do roku 2020, kiedy nasze wspólne życie zawodowe, jakie znamy, zostało zrujnowane wraz z pojawieniem się wirusa COVID-19 (zdecydowanie wystarczy, by doprowadzić cię do szaleństwa). Praca zdalna nabrała tempa, gdy w całym kraju wprowadzono kwarantanny. Przed Covid-19, 17% pracowników w USA pracowało w domu przez pięć lub więcej dni w tygodniu. Podczas pandemii 44% pracowników pracowało zdalnie. W miarę powrotu do nowej normy po pandemii, sposób i miejsce wykonywania pracy są na nowo wyobrażane. W wielu firmach hybrydowy model pracy będzie się utrzymywał.

Czym jest hybrydowy model pracy?

Hybrydowy model pracy obejmuje połączenie pracy w różnych miejscach, takich jak dom, praca w podróży i w biurze. Pracownicy chcą korzystać z obu możliwości, a pracodawcy dostrzegają korzyści płynące z elastycznej organizacji pracy. Według raportu opublikowanego przez Microsoft, ponad 70% pracowników chce, aby elastyczne opcje pracy zdalnej/hybrydowej były kontynuowane.

Hybrydowe modele pracy mogą przybierać różne formy. W standardowym modelu pracy sprzed pandemii pracownicy byli w 100% zatrudnieni w biurze, a niektórzy w 100% zdalnie. Powszechną opcją, którą wiele firm przyjmuje na jesień, są trzy dni w biurze i dwa dni zdalnie. Godziny pracy mogą się różnić w hybrydowym modelu pracy. Niektórzy pracownicy mogą być bardziej produktywni wieczorem niż rano.

Ponadto, fizyczna przestrzeń biurowa ulega zmianie. Wiele firm na nowo przemyślało swoją powierzchnię biurową. Ponad 87% kadry zarządzającej przewiduje wprowadzenie zmian w swojej strategii dotyczącej nieruchomości w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Raport PwC na temat pojawiających się trendów w nieruchomościach pokazuje, że najemcy biurowi będą wymagać więcej stóp kwadratowych na pracownika po wprowadzeniu dyrektywy COVID-19. Połowa z nich planuje inwestycje w przestrzeń wspólną w biurze oraz opcje hotelowe. Największym obszarem inwestycji są narzędzia do wirtualnej współpracy oraz infrastruktura IT wspierająca wirtualną łączność.

Redefinicja produktywności

Przed wprowadzeniem COVID-19, niektórzy pracodawcy obawiali się pozwalać pracownikom na pracę w domu, ponieważ uważali, że będą oni mniej produktywni. Great Place To Work zmierzył produktywność pracowników od marca do sierpnia 2020 roku i porównał ją z tym samym okresem w 2019 roku. Rezultatem był wzrost produktywności w 2020 roku.

Podczas pandemii większość pracowników czuła się bardziej produktywna w domu. Według zmieniających się zachowań związanych z życiem zawodowym i prywatnym z firmy Staples, pracownicy pracujący w domu mają więcej nieprzerwanego czasu na skupienie się. Z drugiej strony, rośnie cyfrowe zmęczenie. Liczba e-maili, spotkań i czatów online gwałtownie wzrosła. Chociaż pracownikom mniej się przerywa, spędzają oni więcej czasu przed ekranami bez analogowej przerwy, takiej jak praca na papierze. Albo możliwości rozprostowania nóg i przejścia się do biurowej drukarki po wydruki. Rozwiązanie problemu cyfrowego zmęczenia jest bardzo realnym problemem, ponieważ nasze zachowania związane z pracą i życiem prywatnym zmieniają się i ewoluują.

Jednak sekretem do zwiększenia wydajności pracowników jest koleżeństwo i pozytywna kultura. Kiedy zapytano nas o to, co sprawia, że firma jest wspaniałym miejscem pracy, najczęściej powtarzającym się stwierdzeniem w ankiecie pracowniczej Great Place to Work było "prawdziwa miłość", a zaraz za nim "pozytywna atmosfera". Wreszcie, "doskonałe przywództwo" miało wpływ na produktywność, szczególnie w niepewnych czasach.

Hybrydowe modele pracy staną się normą.

Miniony rok zburzył długo utrzymywane założenia dotyczące życia zawodowego i prywatnego, takie jak tradycyjna praca w biurze, współpraca i produktywność. Aby zachować konkurencyjność, firmy będą musiały przyjąć elastyczność, a hybrydowy model pracy stanie się normą. Oczekiwania pracowników zmieniły się, a większość z nich udowodniła, że potrafi efektywnie pracować zdalnie. Firmy będą musiały stworzyć plan, który będzie uwzględniał politykę, przestrzeń fizyczną i technologię.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ewoluującego świata papieru, druku i wydajności, zamów bezpłatną prenumeratę magazynu Paper Matters.

Tagi: Środowisko biurowe, produktywność biurowa i wskazówki organizacyjne, wskazówki dotyczące druku i najlepsze praktyki

Być może zainteresuje Cię...

Laminator Leitz iLAM Home Office A4 Szary ciemny 209,42 PLN Zobacz w sklepie
Laminator iLam Office A4 Leitz 335,44 PLN Zobacz w sklepie
Laminator Leitz iLAM Touch Turbo Pro A3 Srebrny 1 468,97 PLN Zobacz w sklepie