Druk dla firm

Nieprzezroczystość papieru a prześwitywanie

Wybierając papier do następnego projektu, należy wziąć pod uwagę nie tylko reklamowaną nieprzezroczystość papieru, ale również zdolność arkusza do minimalizowania prześwitywania. Chociaż te dwie kwestie są powiązane, nie są one tożsame.

    Nieprzezroczystość, jako liczba techniczna, jest związana z możliwością lub brakiem możliwości przechodzenia światła przez arkusz papieru. Prześwitywanie to ilość drukowanego obrazu widoczna po przeciwnej stronie zadrukowanego arkusza papieru.

Prześwitywanie jest niepożądane, ponieważ może zmniejszać kontrast wydruku i zakłócać wizualny wygląd obrazu. Minimalizacja prześwitywania druku jest kluczowym atrybutem przy projektowaniu papierów nieprzezroczystych.

Wyższa zmierzona nieprzezroczystość może ograniczyć prześwitywanie druku, ale może nie być prawdziwym wskaźnikiem skłonności danego papieru do prześwitywania. Na przykład, podczas produkcji papieru o docelowym poziomie jasności, producent papieru może dodać czarny barwnik w celu zmniejszenia poziomu jasności uzyskanego dzięki masie papierniczej i wypełniaczowi. Czarny barwnik zmniejszy jasność i zwiększy zmierzoną nieprzezroczystość, ale NIE wpłynie na prześwitywanie.

Wyższa nieprzezroczystość mierzona w połączeniu z ciasno uformowanym arkuszem może poprawić prześwitywanie druku. Producenci papieru skupiają się również na porowatości i optymalnym rozmieszczeniu cząsteczek wypełniacza w papierze, aby jeszcze bardziej ograniczyć prześwitywanie.

W zależności od poziomu pokrycia tuszem, jakiego wymaga dane zadanie, drukarnia może pomóc w wyborze papieru, który zapewni optymalne rezultaty. Należy pamiętać, że nie wszystkie papiery nieprzezroczyste są sobie równe, a same liczby nieprzezroczystości nie zawsze pozwalają przewidzieć tendencje do prześwitywania.

Tagi: Podstawy i edukacja w zakresie papieru

Być może zainteresuje Cię...

Laminator Leitz iLAM Home Office A4 Szary ciemny 209,42 PLN Zobacz w sklepie
Laminator iLam Office A4 Leitz 335,44 PLN Zobacz w sklepie
Laminator Leitz iLAM Touch Turbo Pro A3 Srebrny 1 468,97 PLN Zobacz w sklepie