Druk dla firm

Podręczniki drukowane a eBooki

Dziś, 1 września, rozpoczyna się Narodowy Miesiąc Uczenia się i Rozwoju. Obchodzony corocznie, ten dzień przypomina nam wszystkim o znaczeniu wspierania edukacji i uczenia się na każdym etapie życia. Edukacja jest kluczowa dla postępu człowieka, szczególnie w przypadku młodych uczniów, ale postęp ten może być wspierany lub hamowany przez sposób uczenia się. Podręczniki są jednym z najlepszych zasobów wiedzy, jakimi dysponujemy - można je przenosić i tłumaczyć, są więc jednym z najbardziej użytecznych źródeł edukacji. Rozwój eBooków sprawił, że informacje stały się jeszcze bardziej dostępne, ale zrodziło się też pytanie: podręczniki czy eBooki? Poniżej przedstawiamy trzy powody, dla których drukowana wersja podręcznika powinna mieć przewagę.

Drukowane podręczniki poprawiają rozumienie tekstu

Nadszedł czas, aby opowiedzieć się za papierem, szczególnie jeśli chodzi o podręczniki drukowane i eBooki.

Choć może to być smutne, dzieci czytają mniej niż kiedykolwiek. Choć jest to okazja dla szkół, aby położyć nacisk na czytanie w klasie, badania pokazują, że instytucje preferują zasoby cyfrowe, zwłaszcza po epidemii.

Koszt jest czynnikiem napędowym dla wielu okręgów, ale powinien być tylko jedną z części równania. Nauczyciele muszą również ocenić, czy uczniowie lepiej uczą się z drukowanych podręczników czy z książek elektronicznych i zdecydować, czy bardziej efektywne praktyki nauczania są warte poniesionych nakładów. Wiele organizacji przeprowadziło badania na ten temat, a ich wyniki pokazują, że uczniowie lepiej przyswajają wiedzę z podręczników papierowych.

Istnieje wiele powodów, dla których drukowane podręczniki prowadzą do lepszego zrozumienia - jednym z nich jest to, że uczniowie czytają w wolniejszym tempie, gdy czytają z drukowanego podręcznika w porównaniu z ebookami, co daje więcej czasu na przyswojenie materiału. Skimming może pomóc uczniom przygotować się do nauki, ale nie jest skutecznym zamiennikiem dla uważnego czytania. Innym powodem jest to, że przewracanie stron na tablecie lub ekranie jest mniej uciążliwe niż przewijanie w dół, więc poziom koncentracji jest wyższy w przypadku tekstu. Wreszcie, nie tylko badania wykazują lepszy poziom nauczania z podręczników drukowanych, ale także sami studenci dostrzegają różnicę.

Studenci wolą podręczniki drukowane

Dr Naomi Baron, profesor lingwistyki na Uniwersytecie Amerykańskim, była stypendystka Guggenheima i Fulbrighta, badała związek między studentami a ich materiałami edukacyjnymi w swojej książce "Words Onscreen: The Fate of Reading in a Digital World". Stwierdziła ona, że czterech na pięciu studentów woli czytać długie teksty drukiem, a 94 procent studentów twierdzi, że lepiej się koncentruje, czytając drukiem.

Trzeci doroczny raport Rady ds. Papiernictwa i Opakowań (Paper and Packaging Board) dotyczący powrotu do szkoły (Back-to-School Report) pokrywa się z wynikami tych badań, stwierdzając, że "93% studentów uczelni wyższych i 87% uczniów klas 7-12 zgadza się, że papier jest istotnym elementem umożliwiającym osiągnięcie celów edukacyjnych". Najwyraźniej druk jest żywy i ma się dobrze - i jest ważniejszy niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o naukę.

To jest Twoja szansa, aby zapobiec zmęczeniu ekranem

Postęp technologiczny sprawił, że łatwiej niż kiedykolwiek możemy się komunikować, bawić i przeglądać zasoby za pomocą jednego machnięcia palcem, ale ta sama technologia zbiera również żniwo na naszych mózgach. Zmęczenie ekranem jest prawdziwym problemem, zwłaszcza od czasu pojawienia się Covid-19, a każda okazja, którą młodzi uczniowie mogą wykorzystać, aby zrobić sobie przerwę od ekranów powinna być wykorzystana. Nasze urządzenia nigdzie się nie wybierają i nie twierdzimy, że powinny, ale należy zachować umiar, a uczenie się jest doskonałym sposobem na pracę w czasie wolnym.

Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z papieru, zapisz się do podcastu Paper Matters lub odwiedź naszą galerię w poszukiwaniu inspiracji.

Tagi: Literacy, Paper Basics & Education, Paper Resource

Być może zainteresuje Cię...

Laminator Leitz iLAM Home Office A4 Szary ciemny 209,42 PLN Zobacz w sklepie
Laminator iLam Office A4 Leitz 335,44 PLN Zobacz w sklepie
Laminator Leitz iLAM Touch Turbo Pro A3 Srebrny 1 468,97 PLN Zobacz w sklepie