Druk dla grafików

Pantone znowu typuje! Jakie kolory będą modne w 2018?

​Graficy, projektanci, architekci - mamy dla Was ważną informację! Specjaliści z Instytutu Pantone znowu typują… Rose Qwartz, Serenity, Marsala, Mimosa czy Blue Iris? Rok 2017 bezkonkurencyjnie należał do Greenery, czyli koloru świeżej zielonej trawy. Co będzie modne w 2018?

Nowy początek z greenery

Budzące się do życia listki, trawa skoszona latem, paprotki w lesie Greenery to po prostu kwitnąca zieleń, to kolor wiosny, która dopiero budzi się do życia. Na stronie Instytutu możemy przeczytać, że "odświeżająca i ożywcza zieleń jest symbolem nowego początku".

Louire Pressman, dyrektor Instytutu, tak uzasadniała wybór tego koloru, wskazując na pragnienie zmian w otaczającym nas świecie. Nie jest to więc jedynie decyzja związana z pobudkami estetycznymi, ale również związanymi z obecną sytuacją polityczną. Jak mówi Pressman: "Wszyscy potrzebujemy świeżości spojrzenia". Zmiany, które dokonują się na naszych oczach wymagają od nas nowego, pozbawionego uprzedzeń spojrzenia. Tylko takie podejście pozwoli na trafną ocenę otaczającej nas rzeczywistości.

Z czym łączyć zieleń?

Greenery to kolor powstały z połączenia standardowej zieleni i żółci, który nawiązuje do naszej potrzeby odkrywania oraz eksperymentowania. Każdy, kto miał styczność z tego rodzaju barwą, ma świadomość, że kolor świetnie wygląda z połączenia różnych sposobów.

Zieleń to raczej kolor trudny, ale pozytywny. Z tego powodu nie musimy traktować go jako barwy dominującej w różnego rodzaju stylizacjach czy projektach, ale wesoły dodatek, pobudzający detal. Odcień świetnie wygląda w połączeniu z projektami ślubnych dekoracji czy też jako element, który rozbudzi każdy strój.

Zieleń to również kolor harmonii i radości. Dlatego kolor doda energii i życia każdej przestrzeni, w której się znajdzie. Greenery świetnie komponuje się z białymi elementami. Każdy komu zależy na tym, by rozbudzić przestrzeń wokół, powinien sięgnąć po przedmioty oraz dodatki w barwie greenery.

Kolor pojawiał się na pokazach mody największych projektantów: Pucciego, Etra czy też Balencienga. To oznacza, że również w tym obszarze można wykorzystać zieleń. Modowi giganci proponują, by greenery stosować raczej jako dodatek, który rozświetli kreację, a nam doda energii, a nie jako kolor dominujący całej stylizacji.

Nowe idzie, czyli trendy w 2018 roku

Na nowe rozwiązania czekają wszyscy, począwszy od projektantów mody, architektów, a skończywszy na osobach chcących być na bieżąco z różnego rodzaju nowościami. Na razie Instytut Pantone nie podał konkretnie, który kolor będzie królował w 2018 roku, ale na swojej stronie wskazuje, jakie barwy będą dominować w przyszłym roku.

Odważne, energetyczne kolory oraz nieoczywiste połączenia kolorystyczne to rozwiązania, które proponują nam eksperci z Pantone. Jak twierdzą, kolory są odzwierciedleniem potrzeb współczesnego człowieka oraz nowoczesnego stylu życia. Z jednej strony żyjemy szybko, w ciągłym biegu, a z drugiej potrafimy znaleźć chwilę na to, by móc zachwycić się przemijającą chwilą. Nasze życie jest pełne sprzeczności. Tę nieoczywistość ukrytą w przeciwieństwach możemy wyrazić poprzez kolory, którymi się otaczamy.

W przyszłym roku, jak zakłada Instytut Pantone, zieleń zobaczymy w niestandardowych połączeniach kolorystycznych, na przykład z błękitem skorupek jaj albo jagodową purpurą. Na palecie barw przygotowanej z myślą o nadchodzącym 2018 roku, znajdziemy także ciepłe kolory, nawiązujące do różnych kręgów kulturowych.

Poczucie mocy i siły - jak zakłada Instytut - wywołają w nas kolory pochodzące z palety intensywnej. Barwy, które tam znajdziesz, oparte są na mieszankach złota i czerni. W 2018 roku będziemy także tworzyć połączenia oparte na kontraście. Neutralne, metaliczne odcienie zobaczymy w towarzystwie akcentów w kolorze dramatycznej czerwieni czy też siarkowej żółci. Natomiast odcienie błękitu będziemy uzupełniać odcieniami pomarańczowego - twierdzą specjaliści z Instytutu,.

Żółty i niebieski - minionkowe kolory będą modne

Co więcej, dwie z barw sprawią uśmiech na twarzach wszystkich wielbicieli popularnej serii filmów animowanych "Minionki". Specjaliści z Instytutu Pantone wytypowali, że to właśnie kolory, którymi charakteryzują się tytułowe postaci, takie jak słoneczny żółty czy też niebieski tzw. baby blue jak ich ubranko, będą modne w przyszłym roku.

To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którym zależy na tym, by móc nosić połączenia niebieskiego i żółtego, czyli kolorów, którymi wyróżniają się postaci z bajki i pozostać przy tym modnym. Miłośnicy Minionków, 2018 rok będzie należeć do Was!

Subtelne kolory w energetycznej aranżacji

Wśród ośmiu palet wskazanych przez Instytut Pantone możemy znaleźć także takie, które odpowiadają na potrzeby osób preferujących bardziej subtelne kolory. Na jednej z paletek dominującym kolorem jest róż. "Róż ma większą moc niż kiedykolwiek". Pudrowe róże, a także różnego rodzaju fiolety to barwy, które będą świetnie prezentować się w nadchodzącym roku.

Kolory zaproponowane przez Instytut Pantone wywołają niezłe zamieszanie nie tylko w branży modowej, ale także w innych, gdzie ważne jest łączenie kolorów. Drukarnie będą mieć ręce pełne roboty, jeśli chodzi o wydruki kolorowe, których - jak się szacuje - przybędzie w przyszłym roku. Przewidujemy, że zainteresowanie tego rodzaju usługą za sprawą nowych trendów wzroście. Najlepsze drukarnie cyfrowe - zwłaszcza te w dużych miastach, w Krakowie czy w Warszawie, przeżyją niezłe zatrzęsienie. Graficy i projektanci wnętrz chcąc podążać za trendami będą stawiać na barwy zaproponowane przez Instytut Pantone. Ze zdaniem specjalistów od wielu już lat liczy się graficy, architekci oraz projektanci modowi. Przyszły rok zapowiada ogromne zmiany. Czy Ty również czekasz na prawdziwy kolorowy zawrót głowy?

Instytut Pantone to amerykańska korporacja działająca nieprzerwanie od 1962 roku, a od 1999 roku wskazuje kolor roku, który będzie rządzić świadomością projektantów, grafików oraz architektów.

Być może zainteresuje Cię...

A3 POLLUX 80g/500 ark – Papier ksero 30,24 PLN Zobacz w sklepie
A3 POLSPEED 80g/500 ark – Papier ksero 26,18 PLN Zobacz w sklepie
A3 NAVIGATOR 80g/500 ark. – Papier ksero 38,30 PLN Zobacz w sklepie