Przejdź do treści

Czym jest potrójna ulotka?

Czym jest potrójna ulotka?

Ulotka składana trzykrotnie oznaczałaby „tri” lub 3 razy, ale tak nie jest. Ten typ dokumentu ma tylko 2 fałdy, ale tworzy 3 panele z każdej strony. Więc jeśli weźmiesz arkusz A4, to złóż go dwa razy w dół do trzeciego A4, co daje 3 panele na stronę. Ten typ dokumentu jest bardzo popularny, ponieważ posiada przednią okładkę, tylną okładkę z klapką i wewnętrzną przekładkę, dzięki czemu nadaje się na mini broszurę.

Jest on również określany jako 6pp DL, czyli 6-stronicowy DL. DL” jest odniesieniem do ulotki o wymiarach 210 mm wysokości x 99 mm szerokości, która jest dokładnie jedną trzecią arkusza A4.

Opcje składania

Istnieją dwa sposoby składania ulotki składanej trzykrotnie: 'Roll fold’ lub 'concertina lub 'Z fold’. Najczęściej spotykana jest ulotka „potrójne składanie”. Jest to sytuacja, w której panel klapowy jest składany w sposób 'zwinięty’, aby zamknąć dokument, jeśli spojrzysz na krawędź profilu, zobaczysz, że dokument jest prawie w kształcie rolki.

Zwijanie 'Z’ ma miejsce wtedy, gdy dokument składa się z powrotem na siebie i tworzy profil w kształcie 'Z’. Podczas gdy składanie rolkowe jest najczęściej spotykane, niektórzy klienci preferują składanie w kształcie litery 'Z’, ponieważ posiada ona dwie przednie okładki.

Czy projekt graficzny ulotki składanej w formie 'rulonu’ różni się od projektu składanego w kształcie 'Z’?

Tak. Ulotka składana na rolce musi mieć klapkę nieco krótszą o kilka milimetrów, aby po jej złożeniu można było wygodnie usiąść na drugiej stronie. Sugerujemy, aby klapka była krótsza o 3 mm, aby ją pomieścić i uniknąć jej wypukłości. Dokument A4 ma szerokość 297 mm, więc przednie i tylne panele (lub strony) mają szerokość 100 mm, a klapka tylko 97 mm.

Koncertina lub fałda w kształcie litery „Z” jest nieco inna, ponieważ nie ma problemu z tym, że strony siedzą wewnątrz siebie, więc wszystkie strony mają tę samą szerokość. Szerokość arkusza A4 wynosi 297 mm, a więc każdy panel (lub strona) ma 99 mm szerokości. Musisz mieć na uwadze, jakie strony Twojego projektu zdecydujesz się na przednią okładkę. Zobacz ten diagram, aby dowiedzieć się, jak powinieneś przedstawić swój projekt graficzny.

Jaki materiał jest najlepszy?

Typowa grubość papieru tego typu składanej ulotki to około 150 g/m2 – 170 g/m2 lub mniej. Grubsze i istnieje ryzyko, że fałdy spowodują pęknięcie materiału, szczególnie jeśli projekt dokumentu jest pokryty ciężkim tuszem i używa ciemnych kolorów w miejscach, w których fałdy muszą się znajdować.

Możliwe jest zmniejszenie ilości pęknięć poprzez zagniecenie pięści dokumentu przed złożeniem, ale tam, gdzie na całej powierzchni fałd znajduje się ciemny, ciężki tusz, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że materiał pęknie.

Czytać:  Wyślij swoje miasto na drugi koniec świata! 3 niezwykłe historie z pocztówką w roli głównej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.