Produkcja papieru rokrocznie przynosi wiele zysków. Poznaj najciekawsze fakty dotyczące tego artykułu. Sprawdź, czy o papierze wiesz już wszystko. Zobacz sam, czy któraś z poniższych informacji Cię zaskoczy.
Chińskie korzenie papieru
Szacuje się, że papier powstał w I wieku p.n.e. i został uzyskany z połączenia szmat oraz innych materiałów, takich jak sieci rybackie i włókna roślin. Za wynalazcę papieru uznaje się chińskiego kancelistę, które za swój wynalazek został przez cesarza wyniesiony do godności ministra rolnictwa.
Wynalazek papieru był chroniony przez Chińczyków aż do VIII wieku, kiedy to wzięci do niewoli chińscy papiernicy przez Arabów, zostali zmuszeni do wyjawienia sekretu wytwarzania papieru. Następnie w wyniku najazdów i wojen z Arabami w XI wieku, papier dotarł na ziemie Hiszpanii.
Pierwsze polskie papiernie i drukarnie w Krakowie
W Polsce papier pojawił się dopiero w XV wieku. Od tamtej pory na ziemiach polskich nastąpił prężny rozwój papierni oraz drukarni. Pierwsza polska papiernia powstała w XV wieku w Prądniku Czerwonym, położonym nieopodal Krakowa. W niedalekim sąsiedztwie pojawiały się także drukarnie. Nic dziwnego, bliskość surowca, jakim był papier powodowała, że praca w drukarni stawała się wygodniejsza.
Kolejne papiernie powstawały również w okolicach Krakowa. Dopiero sto lat później papiernie i drukarnie zaczęły powstawać także w innych miastach Polski.
Wiele tomów ksiąg i magazynów
Dzięki papierowi tylko w ubiegłym roku mogło powstać aż 240 miliardów książek, 350 milionów magazynów oraz 24 miliardy gazet. Co ciekawe, coraz więcej osób rezygnuje z czytania książek oraz prasy na rzecz urządzeń elektronicznych. Smartphone oraz inne urządzenia sukcesywnie wypierają książki drukowane oraz prasę drukowaną. Mimo to papierowe materiały mają wielu swoich zwolenników, którzy jak widać po ilości wydrukowanych materiałów w roku ubiegłym, nie próżnują.
W Polsce po książki najczęściej sięga młode pokolenie – uczniowie i studenci. Zastanawia fakt, czy czynią to z przymusu i obowiązku szkolnego, czy raczej z potrzeby rozwoju, nie do końca wiadomo. Drugą grupą, która czyta najwięcej są osoby w wieku 26-34 lata. Interesującą wydaje się natomiast informacja dotycząca tego, po jakie gatunki literackie najczęściej sięgają czytelnicy. Są to romansy, kryminały oraz powieści przygodowe. To skłania do refleksji nad tym, czy w życiu Polaków brakuje wielkich emocji.
Zaskakująca receptura na pieniądze
Papier, z którego zostały stworzone banknoty, służące do codziennych transakcji w sklepie, zostały stworzone z różnego rodzaju materiałów. Oprócz klasycznego papieru, w składzie papieru banknotowego znajdują się także bawełna oraz len, a także kilka innych nieznanych substancji.
Receptura wytworzenia pieniędzy została zastrzeżona przez rządy wielu państw, aby nikt nie próbował stworzyć ich na własną rękę. Co ciekawe, każdy kraj ma indywidualny, własny przepis na produkcję banknotów. Dzięki temu w sytuacji, gdy przestępcy wykradną recepturę na jedną walutę, nie będą mieli możliwości powielenia drugiego rodzaju banknotów.
Historia – począwszy od czasów starożytnych, poprzez średniowiecze, aż po współczesność – zna wiele przypadków fałszowania pieniędzy. Od stuleci podrabianie pieniędzy było surowo karane. Śmierć poprzez ukrzyżowanie, gotowanie w gorącej wodzie czy też obcinanie kończyn to najpopularniejsze z kar.
Zużycie papieru wciąż rośnie
Wydawać by się mogło, że w epoce urządzeń elektronicznych, internetu oraz możliwości, jakie stwarzają te rozwiązania, popyt na materiały drukowane spadnie. W urzędzie czy banku nie musimy już przecież okazywać wszystkich dokumentów w formie druku, a książki i gazety możemy czytać w internecie i na urządzeniach mobilnych. Można by wywnioskować, że papier staje się coraz mniej przydatny, w przyszłości będziemy zużywać go mniej, a książki drukowane i prasa drukowana już wkrótce upadną.
Nic bardziej mylnego. Wbrew przewidywaniom wielu badaczy rynek papieru ma się lepiej jak nigdy dotąd. Od wielu lat odnotowuje się rosnące z roku na rok zużycie papieru. Istnieje kilka przyczyn, które pomogą nam wyjaśnić ten stan rzeczy. Wiele instytucji, mimo że umożliwia załatwianie wielu spraw online bez przynoszenia dokumentów drukowanych, to jednak ze względów proceduralnych mają obowiązek przechowywać kopie drukowane. Co więcej, często płacąc kartą w sklepie otrzymujemy oprócz paragonu dodatkowe potwierdzenie na papierze. Wydruki z bankomatu, wydruk nieproporcjonalnie dużej liczby gazetek reklamowych oraz ulotek to kolejne elementy, który zwiększają zużycie papieru.
Najwięcej papieru zużywają Amerykanie. Natomiast największą ilość produkują Chiny. Ten kraj znajduje się na pierwszym miejscu w kategorii produkcji tego surowca na świecie, pozostawiając w dalekim tyle największe gospodarki na świecie.
Idea „biur bez papieru”… to tylko idea
O tym, że nie wierzymy jeszcze do końca w przechowywanie i korzystanie z plików w formie elektronicznej świadczą dane dotyczące zużycia papieru przez biura. Szacuje się, że w Europie jeden pracownik biurowy dziennie drukuje 31 arkuszy papieru, z czego aż 6 stron jest drukowanych niepotrzebnie.
Niestety, większość Europejczyków jest wychowanych w kulcie papieru, dlatego często bezmyślnie drukuje duże ilości niepotrzebnych materiałów. Zanim kolejny raz wydrukujemy wiadomość e-mail zastanówmy się, czy jest to konieczne. Tylko zmiana nawyków pracowników (lub odcięcie pracowników od drukarki) pomoże zaoszczędzić firmom duże pieniądze.
Ciekawym rozwiązaniem jest wynalazek naukowców, który umożliwia na pięciokrotne usunięcie tonera z jednego arkusza, zanim papier zostanie wyrzucony do śmieci lub oddany do recyklingu.
Duże oszczędności z recyklingu
Do wytworzenia tony papieru potrzeba 17 dużych drzew. Hektar lasu jest w stanie wyprodukować 700 kg tlenu. Ta dawka pozwoli zaspokoić dobowe zapotrzebowanie dla 2,5 tysięcy osób. Aby jednak te drzewa urosły potrzeba wielu lat.
Dlatego, aby zapobiec wycince drzew należy przede wszystkim ograniczyć zużycie papieru oraz poddawać zużyty papier procesowi recyklingu. Każda jedna odzyskana tona papieru to jedno drzewo w lesie więcej i mniej energii na posadzenie nowego drzewa. Co więcej, papier pochodzący z recyklingu jest tańszy.
Recykling papieru to duża, aż 65-procentowa oszczędność energii w porównaniu do energii, którą trzeba zużyć w procesie pozyskiwania włókien pierwotnych na papier, sposób na redukcję zanieczyszczeń wody oraz powietrza.