Przejdź do treści

Innowacyjne drukarki zmieniają świat na lepsze

Innowacyjne drukarki zmieniają świat na lepsze

​Powoli mijają czasy, gdy drukarka była kojarzona z urządzeniem biurowym stosowanym do wydruku dokumentów. Współcześnie coraz częściej wskazuje się na nietypowe zastosowanie mechanizmu tego sprzętu biurowego. Zobacz, do czego wykorzystano zasady rządzące tym artykułem biurowym. Poznaj nietypowe drukarki, które zmieniają oblicze świata.

Dziecinnie proste drukowanie… cukierków

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tego typu urządzeniu. Teraz marzenia dzieci na całym świecie stają się rzeczywistością. Dzięki wynalazkowi drukarki cukierków Chefjet oraz Chefjet Pro, można samodzielnie w domu zrobić sobie cukierki. Drukarka, zaprezentowana na targach CES 2014 w Las Vegas, specjalizuje się w trójwymiarowym drukowaniu słodkości i choć działa jeszcze dosyć wolno jest doskonałym znakiem, że rozwój w branży drukarek zawędrował także do naszych kuchni.

Drukarka tworzy lukier, wykorzystując mieszankę wody i cukru w czasie rzeczywistym. Przygotowanie cukierków jest dziecinnie proste dzięki specjalnie wbudowanemu oprogramowaniu, które zawiera już gotowe wzory. Zamiast cukru można także używać czekolady, dzięki czemu zamiast cukierków uzyskamy pyszne czekoladki.

Drukarka w Twojej szafie?

Niejednokrotnie słyszałeś, a być może sam narzekałeś, że nie masz co na siebie włożyć? Nie martw się. Niedługo ten problem przestanie Cię dotyczyć, ponieważ od kilku lat na rynku istnieje drukarka ubrań, którą możesz wykorzystać do stworzenia własnych wzorów ubrań.

Prototyp drukarki do ubrań powstał w Stanach Zjednoczonych. Na razie jest to raczej raczkująca technologia, która pozwala jedynie na wydrukowanie bezszwowych koszulek, spódnic czy chust. Aby stworzyć ubranie, najpierw należy stworzyć szablon i umieścić go w drukarce. Na tym wzorze, za pomocą pola elektromagnetycznego, nadrukowują się nanowłókna jedwabiu.

Możliwości tego typu drukarki są ograniczone. Urządzenie potrafi drukować jedynie ubrania w białym kolorze i nie pozwala na nanoszenie żadnych grafik na powierzchnię tkaniny. Co więcej, wydruk ubrań jest bardzo drogi i pracochłonny. Z tego względu producenci odzieży preferują tradycyjne metody szycia.

Drukowane domy – abstrakcja czy przyszłość?

Architektura zawsze podążała za zmieniającą się technologią. Kiedyś symbolem nowoczesności i rozwoju, o którym na początku XX wieku pisał Stefan Żeromski, były szklane domy. Dzisiaj bardziej od szklanych budynków, fascynują domy z drukarek 3D. W 2021 roku ma powstać milion tego typu budowli – taki przynajmniej plan ma Arabia Saudyjska, która od wielu lat cierpi na niedobór mieszkań.

Niskie koszty budowy, a przede wszystkim szybkość, z jaką mogą powstawać tego typu domy sprawiają, że Arabowie chętnie zamieszkają w drukowanych domach. Mimo dobrej pozycji arabskiej gospodarki na świecie, wiele rodzin w tym kraju żyje w biedzie. Domy z drukarek 3D może być jedyną alternatywą, która pozwoli uniknąć im bezdomności.

Pierwszy wydrukowany przez Arabię Saudyjską budynek powstał w maju w 2016 roku, ma 250 m2 i znajduje się w Dubaju. Jego drukowanie trwało 17 dni i kosztowało 140 tysięcy dolarów. Obecnie znajdują się w nim biura. Na dzień dzisiejszy władze Arabii Saudyjskiej przewidują, że w ciągu jednego dnia są w stanie wyprodukować 10 drukowanych domów.

Domy są drukowane z mieszanki odpadów budowlanych oraz cementu szybkoschnącego. Budynki trzymają ciepło, są odporne na wodę i nie pękają.

Pionierami w drukowanych domach byli jednak nie Arabowie, a Chińczycy. Chiński deweloper WinSun postawił pięciokondygnacyjny drukowany budynek mieszkalny w Szankhaju.

Drukarki 3D ratują ludzkie życie

Coraz częściej mówi się o drukarkach 3D także w kontekście medycyny. Na świecie istnieje już kilka wersji biodrukarek, które służą do tworzenia ludzkich organów. Kształt tkanek jest formowany poprzez biodegradowalne polimery oraz specjalny żel, który stworzono na bazie wody. Ta tymczasowa powłoka ma za zadanie nadać odpowiedni kształt organowi. Następnie poprzez mikrokanaliki, do komórek wydrukowanej tkanki dostarczany jest tlen i składniki odżywcze. W ten sposób drukowane tkanki łączą się z układem krwionośnym człowieka. Z pomocą drukarki wyprodukowano strukturę mięśni, kośćce oraz tkanki ucha.

Czytać:  Czym jest potrójna ulotka?

Drukarka dawno przestała być już typowym materiałem biurowym. Jej mechanizm pozwala na tworzenie praktycznych przedmiotów, a nawet tkanek i organów ratujących ludzkie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.