Czytało je większość z nas w dzieciństwie. Weszły do kanonu kultury oraz na stałe odcisnęły piętno w naszym życiu. Książki, które uformowały wiele pokoleń i stały się trwalsze niż druk na płótnie czy spiżowy pomnik. Oto lista kilku pozycji, które mówią nam więcej dopiero po latach.
Dokumentacja techniczna Stumilowego Lasu
Oczywiście chyba najbardziej kultowa Bajka z dzieciństwa. Kubuś, Tygrysek, Prosiaczek i wiele innych wspaniałych postaci wykreowanych przez brytyjskiego pisarza Alana Milne. Opowiada o perypetiach tytułowego misia o małym rozumku Kubusia oraz gromady jego leśnych przyjaciół. Mimo delikatnego wręcz dziecięcego języka niesie w sobie wiele ponadczasowych mądrości. O przyjaźni, miłości, tęsknocie i wielu innych ludzkich doświadczeniach. Dzięki tej książce zyskało wiele pokoleń czytelników, a nie jedna dobra drukarnia zarobiła przyzwoite pieniądze. Albowiem do tej pory sprzedana została w nakładzie 7 milionów na całym świecie. Z tego nawet wykonano 125 tysięcy w języku łacińskim, co jest ewenementem w całej historii.
”Samotnym jest się także wśród ludzi”
Autorem Małego Księcia jest Antoine St. Exuperry. Tematem przewodnim tej wspaniałej opowieści są historie tytułowego bohatera z przedstawicielami różnych planet, które odwiedził. Dowiadujemy się tego z rozmowy chłopca z pilotem(autorem). Mimo wspaniałej opowieści, którą kochają najmłodsi, utwór niesie w sobie bardzo wiele filozoficznych przemyśleń. Dlatego jest ona skierowana zarówno dla młodszych jak i dorosłych czytelników. Filozoficzne dysputy małego księcia dają nam świeże spojrzenie na sprawy, na które dorosły spogląda inaczej. Ciekawym faktem jest, że to trzecia najczęściej drukowana książka w całej historii. Przetłumaczona została na niezliczoną ilości języków i dialektów.
Chłopiec z drewna
Opowieść włoskiego pisarza Carlo Collodiego, mówiąca o człowieczeństwie. Jest to kolejna książka, którą chyba nawet opłaca się przeczytać już w późniejszym etapie życia. Historię struganego pajacyka, który za wszelka cenę chciał stać się chłopcem w dzieciństwie przyznam się, że potrafiły zestresować. To ze względu na bardzo przejmujący i ponury jak na dziecięcą książkę klimat. Pierwsze polskie wydanie Pinokia zostało dane do druku w 1912 roku. Mimo, że książka sama w sobie sięga lat 80, XIX wieku.
Drukowana broszura prosto z Afryki autorstwa Polaka
Biorąc pod uwagę takie zestawienie, nie mogło zabraknąć polskich klasyków. Jedną z bardziej kultowych książek jest napisane przez Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Powieść przygodowa o Stasiu i Nel oraz ich perypetiach w Afryce do dzisiaj jest jedną z bardziej wciągających opowieści dla młodego czytelnika. Kontekst opowieści osadzony jest na prawdziwych historycznych wydarzeniach, których większą świadomość mają z pewnością dorośli czytelnicy. Sprawia to, że książka wydaje się być bardzo realistyczna. Początkowo „ W pustyni i w puszczy” drukowane było w „Kurierze Warszawskim”, by rok później (1911r.) zostać wydane jako książka.
Diabeł tkwi w szczegółach
Na koniec książka, którą omawia się w szkole już na etapie przechodzenia z wieku dzieciaka na nastolatka. „ Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego to jedna z tych książek w dzieciństwie, która wciągała intrygą oraz nie pozwalała się nudzić ani przez sekundę. Oczywiście im człowiek starszy i bardziej oczytany tym jest w stanie mocniej docenić dzieło Makuszyńskiego. Opowieść o Adasiu Cisowskim to zabawna historia o dorastaniu, przyjaźni i o tym, że czasem pozory mylą. Okraszona ciekawą fabułą oraz inteligentnym humorem książka to prawdziwa klasyka wśród książek dla dzieci, która można spokojnie odświeżyć po latach. Jasnym jest, że lista nie kończy się tylko na tych 5 propozycjach. Równie dobrze można by umieścić na tej liście także „Chłopców z placu Broni” lub niezliczone Baśnie Andersena czy Braci Grimm.