Przejdź do treści

Origami – sztuka w papierze zaklęta

Origami - sztuka w papierze zaklęta

Japonia to kraj niesamowity i zaskakujący dla Europejczyka. Z tego względu postanowiliśmy zająć się tematyką japońskiej sztuki z papieru. Poznajcie najróżniejsze odmiany origami.

Trochę historii…

Był rok 538, gdy z Chin do Japonii trafił przepis na produkcję papieru. Sześć wieków później do Kraju Kwitnącej Wiśni z Chin trafiła całkiem nowa na owe czasy sztuka składania papieru, nazwana od japońskiego połączenia słów: oreru – zginać i gami [kami] – papier, origami.

Pierwsza wzmianka dotycząca sztuki składania papieru w japońskiej literaturze pochodzi z XII wieku. Natomiast najstarsze wzory datowane są na wiek XIV. Jednak to dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku powstał pierwszy podręcznik origami. Zawierał on aż czterdzieści dziewięć wzorów składania origami. Znajdowały się tam sposoby na składanie takich form jak „karp”, „motyl”, „kwiaty”, czy też wzory lalek z przedstawień teatralnych.

Mimo upływu lat sztuka jest wiecznie żywa. Nic dziwnego. Niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. rozwój, a przy tym nie jest droga – wystarczy papier oraz para rąk, aby móc tworzyć różnego rodzaju figury.

„Sztuka żywa” i jej symbolika

Pierwsze formy origami zawierały w sobie różnego rodzaju treści symboliczne. Dla przykładu „żaba” oznacza płodność. Natomiast „żuraw” symbolizuje takie wartości jak zdrowie czy pokój. Ich znaczenie jest uniwersalne w niemal każdej kulturze. Bez względu na to, czy należymy do kręgu kultury europejskiej, azjatyckiej czy też amerykańskiej równie mocno cenimy zdrowie oraz zgodę czy wolność swojego państwa.

Pierwsi mistrzowie origami, za których uznaje się Isao Honda oraz Akira Yoshizawa, pozostawili po sobie niemałą spuściznę. Sztuka origami jest określana jako tzw. sztuka żywa. Z tego względu wciąż powstają nowe wzory. Każdy z nas może mieć realny wpływ na to, jak w przyszłości będzie się rozwijać sztuka origami.

Główną zasadą tej sztuki jest składanie papieru wzdłuż linii. Papier jest bardzo cenionym materiałem w japońskiej kulturze. Widać to choćby w języku. „Kami” po japońsku znaczy to zarówno papier, jak i Bóg. Nic zatem dziwnego, że sztuka origami cieszy się takim poważaniem.

Korzyści płynące ze składania origami

Bawią ucząc, uczą bawiąc – możemy śmiało powiedzieć na temat origami. Origami to nie tylko dziecięca zabawa, ale także forma sztuki, która pozwala na rozwój myślenia przestrzennego, umiejętności logicznego wysnuwania wniosków, a także kreatywności. Co więcej, składanie origami ma duży wpływ na kształtowanie się inwencji małego dziecka. Pozwala także na ćwiczenia pamięci.

Z powyższych względów składanie origami jest obowiązkowym przedmiotem w japońskich szkołach. Origami jest wykorzystywane podczas wychowywania dzieci. Dziecko, które ma możliwość tworzenia wspaniałych prac, a także proponowania własnych rozwiązań związanych ze składaniem papieru, może samodzielnie rozwijać swoją kreatywność oraz uczyć się samodzielnego rozwiązywania problemów.

W 1922 roku pewien Amerykanin, który udał się do Japonii zauważył, że pewna mała dziewczynka z niebywałą zręcznością i starannością składa origami. Zachwycony umiejętnościami małej Japonki, postanowił opisać swoje doświadczenia związane z podróżą w książce zatytułowanej „Origami”. Tym sposobem rozprzestrzenił zwyczaj składania origami także w Ameryce. Dziś dzieci na całym świecie mogą nieustannie ćwiczyć swoją wyobraźnię dzięki składaniu origami. Współcześnie wykorzystuje się papier o różnej fakturze oraz grubości. Wybór rodzaju papieru stał się nieodzownym etapem na drodze do stworzenia pięknych origami.

Nie czekaj i zaangażuj Twoje dziecko do składania origami. A może sam poczujesz powołanie do składania origami? Odpowiedni papier możesz kupić w sklepie albo zamówić, na przykład w drukarni online.

Różnorodność jest w modzie

Obecnie sztuka origami dąży do tego, by pokazać różnorodność papieru oraz jego faktur. Do tworzenia origami wykorzystywany jest papier o różnej grubości, fakturze, a także gramaturze. Obecnie typem papieru, który jest zazwyczaj stosowany do składania origami, jest zwyczajny, kolorowy o gramaturze 70g.

Czytać:  Trzy kwestie, które mogą obniżyć koszty wydruków o ponad 30%.

Mówi się, że origami to świat łączący w sobie głęboką mądrość filozoficzną oraz magię związaną z tworzeniem fantazyjnych postaci. W japońskiej kulturze origami jest to tak głęboko zakorzenione, że jest obecne także podczas egzaminów do szkół artystycznych. Aby dostać się do japońskiej szkoły sztuki, trzeba pomyślnie przejść test składania origami.

Mon-Kiri – inna strona origami

Jedną z wielu odmian origami jest Mon-Kiri. Ta sztuka składania papieru polega na wykorzystaniu możliwości cięcia oraz sklejania ze sobą materiałów. Obecność kleju oraz opcja korzystania z nożyczek poszerza możliwości związane ze składaniem papieru.

Wystarczy kartka papieru, klej oraz nożyczki, aby móc tworzyć różnego rodzaju prace plastyczne. Jeśli więc szukasz sposobu na to, by stworzyć bardziej skomplikowane figury z papieru, już dziś sięgnij po dostępne w internecie pomysły dotyczące tworzenia różnego rodzaju Mon-Kiri.

Miłośnicy origami łączcie się!

W Japonii, kraju, gdzie zużywa się więcej papieru do produkcji mang niż papieru toaletowego, nie dziwi już nic. Nawet to, że miłośnicy origami zrzeszają się w grupy. Towarzystwo Miłośników Origami działa bez przerwy od 1990 roku. Natomiast inna organizacja Nippon Academic Association każdego lata organizuje trzydniowe sympozja i szkolenia, podczas których poznają różnorodne sposoby na to, jak składać origami.

W Kraju Kwitnącej Wiśni od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje również muzeum origami, w którym przechowywane są najpiękniejsze wzory origami. W Polsce również można podziwiać wspaniałe figurki origami. Taką możliwość stwarza Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

W japońskiej tradycji sztuka składania origami jest tak bardzo popularna, że origami jest wręczane z okazji różnego rodzaju uroczystości. W dobrym tonie jest wręczenie komuś żurawia, który oznacza sto lat życia w szczęściu i pomyślności. Ty również zrób tego rodzaju prezent najbliższym. Zdziwisz się jak bardzo będą zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.