Przejdź do treści

Poradnik składania do drukowania

Poradnik składania do drukowania

W tym miejscu postaramy się podać informacje poświęcone składaniu ulotek i broszur, wyjaśniając problemy, z jakimi borykają się Państwo przy tworzeniu dzieł sztuki oraz sposób, w jaki należy dostarczać gotowe do złożenia pliki graficzne.

Ulotki składane występują w wielu odmianach, od pojedynczej składanej A4 do karty okolicznościowej A6. W zależności od wielkości i ilości fałdów, istnieje wiele czynników projektowych. Każdy rodzaj będzie lepiej dostosowany do różnych celów i informacji, które chcesz w nich zawrzeć.

Ważne jest, aby przejrzeć te punkty projektowe, od linii przewodnich w plikach z szablonami do pobrania, do dodatkowych rozważań na temat papierowych wykończeń.

Po pierwsze, dostępne są cztery standardowe rozmiary. Są one wymienione w stosowanych przez nie rozmiarach papieru, tzn. przed złożeniem.

Półfałdowany

Najczęściej spotykany fałd to tzw. półfałd. Najczęściej spotykany fałd to tzw. półfałd. Proste jak się wydaje, arkusz jest składany na pół przez środek. Obecnie oferujemy półfałdy dla następujących typów: A3 złożone do A4, A4 złożone do A5, a A5 złożone do A6.

Trzykrotne

Inną bardzo popularną składaną ulotką jest ulotka składana w formacie A4, składana na jedną trzecią, chociaż można sobie wyobrazić, że składa się trzykrotnie, ale tylko dwukrotnie.
Istnieją dwa sposoby składania ulotki składanej trzykrotnie: „Składanie rolkowe” lub „składanie koncertowe” lub „składanie w Z”. Najczęściej spotykana spotykana jest ulotka „potrójne składanie”. Jest to sytuacja, w której panel klapowy jest składany w sposób 'zwinięty’, aby zamknąć dokument, jeśli spojrzysz na krawędź profilu, zobaczysz, że dokument jest prawie w kształcie rolki.

Złożenie „Z” jest wtedy, gdy dokument składa się z powrotem na siebie i tworzy profil kształtu „Z”. Podczas gdy zagięcie typu „Roll” jest najczęściej spotykane, niektórzy klienci preferują zagięcie typu „Z”, ponieważ wykorzystuje się w nim dwa przednie okładki.

Czy grafika dla fałdy „zwijanej” różni się od fałdy „Z”?

Tak. Przy składaniu rolek najlepiej jest mieć klapę nieco krótszą o kilka milimetrów, aby klapa zamykała się łatwiej i bez obaw, że może się zapiąć. Więc jeśli patrzysz na arkusz A4, gdy jest płaski, sugerujemy, że najlepiej jest mieć klapę krótszą o 3 mm, a pozostałe dwie szyby mają 100 m szerokości. Patrz wykres poniżej.

Fałd 'Z’ lub concertina jest nieco inny, ponieważ nie cierpi na te same problemy, gdy klapa składa się do środka. Tak więc każdy z 3 paneli ma 99 mm szerokości. Zobacz dziesięć schematów, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przedstawić swoje dzieło sztuki.

Dla rozmiarów A4 i A5 dostępna jest alternatywna opcja składania kartek okolicznościowych. Ten styl fałdowania pozwala na stworzenie kartki pejzażowej i ustawienie okładki w pozycji pionowej w obu kierunkach po zamknięciu.

Dysponujemy serią pustych szablonów grafiki z wykorzystaniem pakietów Adobe Design InDesign, Illustrator i Photoshop. Pliki te zawierają przewodniki dotyczące ważnych obszarów, takich jak „strefa krwawienia” i „strefa bezpieczeństwa”, aby zapewnić, że Twoje dzieło jest idealne do druku.

Jeśli potrzebujesz lub potrzebujesz rozmiaru na zamówienie, zadzwoń do nas pod numer 01952 850730 lub wyślij e-mail na adres artwork@print-print.co.uk, a my stworzymy Twój idealny szablon i wyślemy go do Ciebie za darmo.

Szablon będzie zawierał wytyczne, które pokażą Ci przemyślenia, jakie należy podjąć podczas umieszczania treści w projekcie. Wytyczne te rozpoczynają się od zewnętrznej krawędzi w następujący sposób:

Zielony jest dla obszaru Bleed. Wszelkie obrazy lub kolorowe tła, które chcesz pokryć cały obszar, od krawędzi do krawędzi, muszą przekraczać linię cięcia o 3 mm, aby umożliwić dowolne przesunięcie przy rozpoczęciu cięcia.

Czytać:  6 błędów, których należy unikać podczas projektowania do druku

Różowy reprezentuje rozmiar Trim. Jest to skończony obszar dokumentu po ułożeniu go na płasko. Tak więc ulotka trójskładnikowa A4 będzie miała rozmiar kartki A4.

Pomarańczowy to bezpieczna strefa. Strefa bezpieczna to strefa, w której należy przebywać, aby zapewnić ochronę kluczowych informacji. Jest to szczególnie ważne dla strefy „rynnowej” lub fałdowej i wkrótce do tego wrócimy.

Niebieski pokazuje, gdzie będzie fałda. Pokazuje on, gdzie będą znajdować się fałdy w gotowej ulotce. Jest to ważne przy umieszczaniu informacji, a w przypadku trójskładania lub składania kartek z życzeniami, pokazuje, jak dokument będzie wyglądał po złożeniu.

Rynna, o której wspomnieliśmy powyżej, to obszar po obu stronach linii fałdowej, który znajduje się na zewnątrz dwóch pomarańczowych stref bezpieczeństwa naprzemiennie sąsiadujących stron. Obszar ten może mieć istotny wpływ na projekt, ponieważ zagięcie może stanowić problem dla niektórych wyborów projektowych.

Fałda może pęknąć wykończenie na papierze, powodując zaburzenie tuszu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku ciemnych, stałych kolorów na wykończeniu z połyskiem i generalnie zaleca się unikanie tekstu biegnącego po fałdzie, ponieważ może on zostać utracony. Poniżej znajdują się dwa przykłady pęknięć na fałdzie, na której użyto ciemnego tuszu, górna ulotka to papier szklany, a dolna to jedwab.

Są sposoby, by z tym walczyć. Wybór niepowlekanego papieru może wyeliminować efekt pękania, ponieważ papier jest bardziej elastyczny i elastyczny bez wykończenia. Można również zdecydować się na laminowanie ulotki w wykończeniu matowym lub błyszczącym, co eliminuje problem pękania na fałdzie. Poniżej znajduje się przykład fałdy na papierze niepowlekanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.