Przejdź do treści

Druk cyfrowy i nie tak „zwykły” papier

Druk cyfrowy i nie tak "zwykły" papier

Ci z was, którzy pamiętają oryginalne urządzenia faksowe i kręcony papier termiczny, prawdopodobnie pamiętają również cud faksu na „zwykłym papierze”. Zwykły papier” był po prostu tym samym papierem, który był używany w kopiarkach – niepowlekany, biały, 84 jasny, 8-1/2 x 11.

Dzisiaj, kiedy zagłębiamy się w specyfikacje papieru, jest wiele do powiedzenia na temat różnych papierów, które zostały zaprojektowane dla różnych technologii cyfrowych. Chociaż różnice mogą nie być widoczne gołym okiem, są one znaczące i wpływają na jakość wydruków. Może on wyglądać na „zwykły”, ale wygląd może być mylący!

Trzy technologie wykorzystujące „zwykły” papier to druk atramentowy, suchy toner i płynny toner.

(Ponieważ wykorzystują one różne tusze, wymagania dotyczące papieru są różne).

InkJet

Ponieważ te atramenty są na bazie wody, papier musi być w stanie wchłonąć atrament, ale utrzymać barwniki na powierzchni, aby uzyskać dobrą gęstość atramentu. Tusze mogą być oparte na barwnikach lub pigmentach i będą różnie reagować na powierzchnię papieru. Z tego powodu ważne jest, aby upewnić się, że kupowany papier jest zoptymalizowany dla odpowiedniego typu atramentu. Obróbka powierzchni dla atramentów do drukarek atramentowych koncentruje się na poprawie gęstości atramentu i przenikania kolorów – oba te czynniki mają wpływ na ostrość i żywość obrazu – jak również na wodoodporności, czasie schnięcia i przenikaniu.

Suchy toner

Ta technologia, którą wielu nadal uważa za kopiowanie w kolorze, wykazała znaczną poprawę jakości druku. Ponieważ rozmiary cząsteczek tonera stały się mniejsze, poziom szczegółów, które można odtworzyć, jest imponujący. Dodatkowo, wiele drukarek posiada zdolność do przezroczystych, metalicznych i wymiarowych tonerów, które pozwalają na techniki prasowania, które wcześniej musiały być wykonywane poza maszyną. Mniejsze cząsteczki tonera reprodukują wysokiej jakości grafikę na gładkich powierzchniach. Na bardzo szorstkich papierach toner może wpadać w „szczeliny” na powierzchni papieru i powodować nierównomierny wygląd. Papiery przeznaczone do technologii suchego tonera mają zoptymalizowane właściwości elektryczne (aby poprawić przenoszenie cząstek na powierzchnię papieru), poziomy wilgotności i kontrolę samozwijania się. Suchy toner jest „topiony” na powierzchni papieru, dlatego papier musi być w stanie wytrzymać wysoką temperaturę bez deformacji lub zwijania się. Ponieważ toner jest „roztopiony”, może nadać wydrukowi błyszczący wygląd.

Toner płynny

Tonery płynne są zdyspergowane w oleju, który odparowuje podczas procesu utrwalania. Wyzwaniem w przypadku tej technologii jest przyleganie tuszu do niepowlekanego „zwykłego” papieru. Aby zwiększyć przyczepność atramentu i zapobiec jego łuszczeniu się, wymagana jest obróbka powierzchni. Zakłady papiernicze stosują różne zastrzeżone dodatki chemiczne, aby zmienić napięcie powierzchniowe papieru i uzyskać dobre przyleganie farby do papieru. Prasy wykorzystujące płynny toner uzyskują jakość druku, która symuluje offset z elastycznością druku cyfrowego.

Niestety, obecnie nie ma jednego uniwersalnego papieru niepowlekanego do druku cyfrowego. Obróbka papieru jest specyficzna dla danej technologii druku. Wielu producentów ma w swojej ofercie papiery przeznaczone do różnych maszyn drukarskich, więc masz różne opcje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy poprosić o próbki wydruków na podłożu, które bierzemy pod uwagę. Druk cyfrowy przeszedł długą drogę. Możesz oczekiwać doskonałej jakości druku i rozdzielczości obrazu. Nie pozwól, aby wybór „niewłaściwego” podłoża obniżył jakość Twoich wydruków.

Czytać:  4 wskazówki dotyczące wyboru nowej drukarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.