Historia kalendarza jest prawie tak stara jak historia ludzkości. Nic dziwnego. Człowiek od zawsze chciał być władcą swego czasu.
Na początku był kalendarz…
Ludzie od zawsze chcieli okiełznać czas. Najstarszy odnaleziony kalendarz pochodzi sprzed 10 tysięcy lat. Naukowcy odnaleźli go w 2016 roku na polu Warren Field w szkockim mieście Aberdeenshire. Kalendarz z Warren Field jest około 5 tysięcy lat starszy od tego odkrytego na terenie Mezopotamii, dotychczas uznawanego za najstarszy na świecie.
Różne, coraz bardziej zaawansowane metody mierzenia czasu sprawiały, że musiały równolegle powstawać kalendarze, czyli stałe formy zapisywania czasu. W Chinach kalendarze na masową skalę drukuje się od IX wieku.
Kości zostały rzucone, przyszłość zaplanowana
O tym, jak ważną rolę w ludzkich życiu pełni kalendarz, świadczy chociażby fakt, że powstało wiele mitów na jego temat. Jeden z pierwszych kalendarzy posiadał 10 miesięcy po 30 dni. Kalendarz zyskał kolejne dwa, bo bóg matematyki i astronomii Tot wygrał je w kości od boga śmierci i życia, Ozyrysa.
Daty były bezpośrednio związane z panującymi władcami. Z tego powodu w starożytnym Rzymie, pierwszy dzień roku obchodzono w idy marcowe, 15 marca. Dopiero za czasów Juliusza Cezara pierwszy dzień roku był świętowany 1 stycznia, czyli wtedy, gdy władzę w państwie obejmowali nowi konsulowie. Juliusz Cezar przyjął 1 stycznia za pierwszy dzień roku, ponieważ była to data dzienna przyjęcia przez niego urzędu konsula.
Imieniny, święta nietypowe…
W większości kalendarzy przy określonej dacie widnieją nazwiska, które wskazują na to, kto w danym dniu ma imieniny. Legenda głosi, że dzień imienin konkretnej osoby jest jednocześnie dniem urodzin świętego. W rzeczywistości imiona świętych zostały dopisane losowo.
Coraz większą popularnością cieszą się zabawne kalendarze, w których można znaleźć święta nietypowe, na przykład Dzień Drzemki w Pracy czy Światowy Dzień Emoji, czyli internetowych emotek. Internauci chętnie wymyślają własne święta. Świadczy to o dużym zaangażowaniu internautów w życie internetowej społeczności.
Awangardowe, zaskakujące kształty kalendarzy
W czasach, gdy zwykle korzystamy z kalendarza elektronicznego, a kalendarz papierowy kojarzy nam się z nudą i toną makulatury, powstają niesamowite w formie i stylu oraz zaskakująco wyglądające terminarze. Jedną z najbardziej pomysłowych wersji kalendarza jest kalendarz w formie liczydła czy obiektywu aparatu fotograficznego. Od wielu lat powstają także klocki, a także kredki z nadrukowanymi dniami z kalendarza.
Wielu designerów idzie o krok dalej i umieszcza kalendarze na przedmiotach codziennego użytku, takich jak miarka albo filiżanka. Ciekawym sposobem na oznaczanie daty jest również korzystanie z magnesów wskazujących określone dni z kalendarza.
Dziwne kalendarze w prostej formie
Typowe i proste w swej formie kalendarze również mogą wzbudzać niemałą sensację. Przez kilka ostatnich lat w krajach anglojęzycznych dużą popularnością cieszył się kalendarz ze zwierzętami… uprawiającymi jogę. Dotychczas ukazało się kilka serii: „Koty uprawiające jogę”, „Psy uprawiające jogę” czy „Krowy uprawiające jogę”. W tego typu kalendarzu każdy kolejny miesiąc jest opatrzony sugestywnym obrazkiem zwierzęcia przybierającego jedną z pozycji. Jedno spojrzenie na ten kalendarz rano i z uśmiechem można zacząć nowy dzień.
Innym przykładem był kalendarz, w którym zdjęcia rond z całego świata były swoistym tłem dla każdego miesiąca. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także kalendarze z kotami w kosmosie czy czaszkami albo innymi elementami związanymi z ludzkim przemijaniem. Kalendarz „z miłymi żydowskimi chłopcami” to hit sezonu 2015/2016.
W artystycznym uniesieniu kalendarz stworzony
Kalendarz porządkuje czas, jest nieodłącznym elementem rzeczywistości i życia ludzkiego. To zaś, co jest częścią rzeczywistości staje się przedmiotem badań oraz refleksji artystycznej. Nic więc dziwnego, że artyści szukają różnych sposobów na to, by przedstawiać kalendarz. Jedną z najbardziej nietypowych form kalendarza jest terminarz zaprezentowany w splocie niczym DNA. Inną ciekawym artystycznym kalendarzem jest kalendarz układający się w koło i nawiązujący do węża zjadającego swój własny ogon. Artyści poszli również o krok dalej i wykorzystali motyw starzenia się ciała ludzkiego, aby pokazać upływ czasu. W istocie, ludzki organizm jest czymś w rodzaju kalendarza.
Wielu ludzi upływ czasu mierzy nie tylko poprzez kolejne wyrwane kartki z kalendarza, ale przede wszystkim poprzez wydarzenia ze swojego życia. Nic zatem dziwnego, że artyści do opowieści o czasie i kalendarzu wpletli także album ze zdjęciami przedstawiającymi kolejne etapy życia ludzkiego. Starzenie i przemijanie to stały motyw przewijający się w wielu tekstach kultury.
Samodzielnie czy z pomocą innych?
Kalendarz możesz stworzyć sam i wydrukować w punktach druku. Druk kalendarzy jest obecnie bardzo popularnym zjawiskiem. Nic dziwnego. W czasach, gdy większość przedmiotów i elementów z otaczającej nas rzeczywistości jest personalizowanych i dopasowanych do indywidualnych preferencji użytkownika, nie dziwi również i potrzeba posiadania zindywidualizowanego kalendarza.
Wyjątkowo modne stało się drukowanie zdjęć, które można następnie wpiąć do kalendarza. Niemal każda drukarnia online pozwala na tego typu operacje. Ksero Kraków PrintEria.pl to jedno z takich miejsc. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową, a tam wgrasz wszystkie materiały, które chcesz wydrukować i poczekasz na dowóz swoich wydruków. Dzięki tego typu drukarniom, tanie drukowanie staje się standardem. Dlatego, jeżeli chcesz sprawić prezent najbliższemu albo po prostu chcesz mieć własny kalendarz, skorzystaj z usług punktu ksero PrintEria.pl. Druk kolorowy to kolejne udogodnienie, które stwarza punkt ksero Kraków. Druk A1 materiałów to jedna z możliwości, które stwarza przed Tobą krakowskie ksero. Nie czekaj i już dziś wyślij swój projekt albo zostaw jego opracowanie profesjonalistom i zobacz uśmiech na twarzy Twoich najbliższych.