Przejdź do treści

12 książek o projektowaniu i biznesie, które przeczytałem i polecam (część 2)

12 książek o projektowaniu i biznesie, które przeczytałem i polecam (część 2)

W tej dwuczęściowej serii przedstawiam kilka świetnych książek związanych z projektowaniem i biznesem, które przeczytałem i gorąco polecam. Przedstawiam krótki opis każdej z książek, wraz z sugestiami dotyczącymi tego, dla kogo może być przeznaczona, oraz oficjalnym opisem produktu.

Część pierwsza znajduje się tutaj.

4-godzinny tydzień pracy

autorstwa Tima Ferrisa

Ta książka napisana przez znanego Tima Ferrisa była wnikliwą lekturą o tym, jak można outsourcować swoje życie, aby żyć w 4-godzinnym tygodniu pracy. Chociaż nadal pracuję dłużej niż 4 godziny tygodniowo, wiele zasad zawartych w tej książce nadal stosuję, co pozwala mi mieć więcej czasu na podróże i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ta książka z pewnością zmieni Twoją filozofię życia zawodowego. Gorąco polecam lekturę.

Opis produktu:

Bez względu na to, czy jesteś przepracowanym pracownikiem, czy przedsiębiorcą uwięzionym we własnym biznesie, ta książka jest kompasem dla nowego, rewolucyjnego świata. Dołącz do Tima Ferrissa, który nauczy cię:

 • Jak zlecić swoje życie zagranicznym wirtualnym asystentom za 5 dolarów na godzinę i robić to, na co masz ochotę
 • Jak artyści-uciekinierzy podróżują po świecie, nie rezygnując z pracy
 • Jak wyeliminować 50% swojej pracy w 48 godzin, stosując zasady zapomnianego włoskiego ekonomisty
 • Jak zamienić długodystansową karierę na krótkie okresy pracy i swobodne „mini-emerytury
 • Jaka jest zasadnicza różnica między dochodem bezwzględnym a względnym?
 • Jak wyszkolić szefa, aby cenił wydajność ponad obecność, lub zlikwidować swoją pracę (lub firmę), jeśli jest nie do naprawienia
 • Czym są „muzy” automatycznych przepływów pieniężnych i jak stworzyć jedną w ciągu 2 do 4 tygodni
 • Jak kultywować selektywną ignorancję i zyskać na czasie dzięki diecie niskoinformacyjnej
 • Jakie są sekrety zarządzania zdalnie sterowanych dyrektorów generalnych?
 • Jak zdobyć darmowe zakwaterowanie na całym świecie i bilety lotnicze tańsze o 50-80%?
 • Jak wypełnić pustkę i stworzyć sensowne życie po usunięciu pracy i biura

Księga typów dla nieprojektantów

Robin Williams

Ta książka jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z projektowaniem lub każdego, kto ma do czynienia z czcionką w sposób regularny lub nieregularny – nawet jeśli nie jest projektantem. Książka uczy podstaw typografii w prosty, łatwy do zrozumienia sposób, z przykładami po drodze.

Opis produktu:

Ten najnowszy dodatek do serii książek Robina Williamsa dla nieprojektantów nie tylko definiuje zasady rządzące czcionką, ale także wyjaśnia logikę stojącą za nimi, tak aby czytelnicy mogli zrozumieć i zobaczyć, co i dlaczego wygląda najlepiej. Uzbrojeni w tę wiedzę i stosując w praktyce ujawnione przez Robina sekrety, jak sprawić, by czcionka była czytelna i artystyczna, czytelnicy mogą tworzyć na swoich komputerach piękne, wyrafinowane, profesjonalnie wyglądające strony, które mogą być drukowane lub wykorzystywane na stronach WWW.

Każdy krótki rozdział omawia inną tajemnicę pisma, w tym wykorzystanie sugestywnej typografii, dostosowanie kroju pisma do projektu, pracę z odstępami, znakami interpunkcyjnymi, znakami specjalnymi, czcionkami, justowaniem i wiele innych. Książka jest napisana w żywym, wciągającym stylu, który uczynił z Williamsa jednego z najpopularniejszych obecnie autorów komputerowych. Liczne przykłady ilustrują subtelne szczegóły, które stanowią różnicę między dobrym a wyrafinowanym użyciem czcionki. Dzięki temu, że książka nie jest poświęcona konkretnej platformie ani oprogramowaniu, nie może zabraknąć jej na półce każdego projektanta – od nowicjuszy w dziedzinie czcionek po bardziej doświadczonych grafików i zecerów.

Logo

Michael Evamy

Chociaż technicznie nie jest to książka, którą można przeczytać (myślę, że jest tam około 12 stron tekstu), jest to wspaniała prezentacja najlepszych projektów logo, pokazana w czerni i bieli. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto musi projektować logo lub jest zainteresowany projektowaniem logo.

Czytać:  Projektowanie do druku w pełnym kolorze

Opis produktu:

Biblia logo – ta książka stanowi dla projektantów graficznych niezastąpione źródło odniesienia dla współczesnego projektowania logo. Ponad 1300 logo pogrupowano według ich formy, symboli i skojarzeń graficznych w 75 kategorii, takich jak krzyże, gwiazdy, korony, zwierzęta, ludzie, pismo odręczne, czcionka ilustracyjna itp.

Aby podkreślić wizualną formę logo, są one przedstawione głównie w czerni i bieli. Podkreślone logotypy są przedstawione w kolorze. Logotypy są również zindeksowane alfabetycznie według nazwy firmy/projektanta oraz według sektora przemysłowego, dzięki czemu łatwo jest stworzyć obraz stanu sztuki identyfikacji na rynku każdego klienta.

Nieograniczony freelancer*

Mason Hipp & James Chartrand

The Unlimited Freelancer to książka, którą recenzowałem na łamach Just Creative Design kilka miesięcy temu i od tamtej pory zebrała ona świetne recenzje! Nieograniczony Freelancer to książka, która uczy, jak cieszyć się większą ilością wolnego czasu, robiąc to, co kochasz każdego dnia – jest bardzo konkretna. Książka przeznaczona jest dla freelancerów, którzy już od jakiegoś czasu działają w branży i mają pewną wiedzę na temat biznesu projektowego.

Użyj kodu partnerskiego „JCDReaders”, aby uzyskać 20% zniżki – pierwszych 10 kupujących otrzyma zniżkę. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej / kupić książkę.

Opis produktu:

Pokonaj ograniczenia freelancera i uwolnij swój prawdziwy potencjał biznesowy.

Istnieją sposoby na pokonanie niemal każdej trudności, jaka wiąże się z freelancingiem, taktyki, które doświadczeni freelancerzy i właściciele małych firm stosują od lat.

W tej książce nauczymy cię dokładnie, jak je wdrożyć – i jak podjąć kolejne kroki w rozwoju twojego biznesu.

Oto kilka rzeczy, których się nauczysz:

 • Jak całkowicie uniknąć typowego dla freelancerów cyklu głodu i klęski urodzaju
 • Jak obsługiwać więcej klientów, zarabiać więcej pieniędzy i pracować mniej
 • Jak rozwijać i poszerzać swoją działalność lub pozostać małym i sprawnym
 • Jak współpracować z innymi, aby zdobyć więcej klientów i poprawić jakość swoich usług
 • Jak budować wartościowe zasoby, które przynoszą pieniądze w dłuższej perspektywie
 • I wiele więcej:

Photoshop CS4 Szybkie kroki

Carole Matthews, Gary David Bouton

Pierwsza i najlepsza książka o projektowaniu, jaką kiedykolwiek posiadałem. W tamtych czasach był to tylko Photoshop CS (nie CS4), ale była ona tak łatwa do zrozumienia, że naprawdę pomogła mi w opanowaniu podstaw Photoshopa. Świetna książka dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z projektowaniem.

Opis produktu:

Kolorowy, szybki przewodnik po Photoshopie CS4

W tym gruntownie poprawionym przewodniku kolorowe zrzuty ekranu i krótkie instrukcje pokazują, jak szybko i łatwo korzystać z najnowszej wersji programu Photoshop. Dowiedz się, jak edytować i retuszować zdjęcia, pracować z narzędziami do rysowania i malowania, dodawać tekst, używać warstw, tworzyć efekty specjalne i przygotowywać prace do druku lub umieszczenia w Internecie.

Photoshop CS4 QuickSteps zawiera najnowsze narzędzia i techniki związane z fotografią, w tym formaty plików RAW, Bridge, efekty specjalne i inne. Zrzuty ekranu z opisami pokazują i objaśniają dokładnie to, co zobaczysz na ekranie komputera podczas wykonywania zadania, a kolorowe karty ułatwiają znalezienie potrzebnych informacji.

Magazyn Computer Arts

Ok, technicznie rzecz biorąc to nie jest książka, ale pomyślałam, że dodam to tutaj, ponieważ ten magazyn jest po prostu niesamowity… Prenumeruję CA od ponad półtora roku i jest to zdecydowanie mój ulubiony magazyn. Wspaniałe artykuły, inspiracje i tutoriale!

A jeśli zostawisz komentarz do tego posta, wyślę Ci najnowszy numer (kwiecień 2009) zapakowany w folię za darmo do jednej szczęśliwej osoby! Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową pod koniec tego tygodnia.

Opis produktu:

Computer Arts to jedyny w swoim rodzaju sklep z profesjonalnymi poradami na temat tworzenia cyfrowej sztuki i ilustracji.

Czytać:  Litho drukuje na systemie siatkowym

Computer Arts, najlepiej sprzedający się na świecie magazyn dla cyfrowych artystów i projektantów, w każdym numerze oferuje bogaty zestaw poradników, obejmujący wszystko, od obróbki zdjęć w Photoshopie po tworzenie niesamowitych ilustracji wektorowych w Illustratorze. Znajdziesz tu również mnóstwo porad i wskazówek dotyczących projektowania stron internetowych, typografii, 3D, animacji, motion graphics i multimediów. To jedyne miejsce, w którym można znaleźć profesjonalne porady.

Co miesiąc w magazynie publikowane są także recenzje najnowszego sprzętu i oprogramowania, twórcze wskazówki i porady techniczne oraz wywiady z czołowymi postaciami światowego designu.

Inne polecane książki o projektowaniu (przez @Vonni)

 • Grid Systems – Josef Muller Brockman
 • Biblia logo, czcionek i liternictwa – Leslie Cabarga (sprawdź te rekomendacje książek o logo)
 • Przygotowanie do druku – Kenly & Beach
 • Elementy stylu typograficznego – Robert Bringhurst
 • Jak zostać projektantem graficznym – Heller & Fernandes
 • Typograficzne swatanie – Huda Smitshuijzen
 • Czy masz jakieś polecane książki o projektowaniu graficznym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.