Przejdź do treści

Projektowanie do druku w pełnym kolorze

Projektowanie do druku w pełnym kolorze

Wskazówki dotyczące drukowania

Zamiast zwracać uwagę na konkretne problemy związane z drukowaniem, oferujemy kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w maksymalnym wykorzystaniu możliwości druku. Projektowanie do druku jest tak samo sztuką jak nauką, więc nie uważaj, że powinieneś być zbytnio ograniczany przez wytyczne, ale pomogą Ci one uzyskać oczekiwane rezultaty.

Kolor

Jednym z najważniejszych kroków w uzyskaniu najbardziej żywego koloru w Twoim druku jest zrozumienie różnicy między RGB i CMYK. Jeśli dostarczasz pliki, które mają być drukowane w procesie czterokolorowym, musisz upewnić się, że Twój projekt jest dostarczany w CMYK. Wszelkie pliki RGB muszą zostać przekonwertowane w celu ochrony koloru. Należy również sprawdzić stan papieru, na którym jest drukowany, ponieważ konieczne może być dostosowanie pokrycia powierzchni całkowitej. Suma kolorów nigdy nie powinna przekraczać 300%, a w rzeczywistości może być konieczne zmniejszenie tej liczby dla różnych papierów.

Specyfikacja obrazu

Każda grafika, którą umieścisz w swoim projekcie, będzie potrzebowała marginesu bezpieczeństwa, który będzie ją otaczał. Margines ten powinien oddzielać krawędź grafiki od każdej innej części projektu, aby uniknąć rabatów w druku.

Pliki graficzne powinny być zapisywane jako TIFF-y, aby uzyskać najlepsze rezultaty, choć w przypadku konieczności zmniejszenia rozmiaru pliku można użyć plików JPEG. Kompresja TIFF jest formatem bezstratnym, który nie pogorszy jakości Twojego obrazu. Pliki JPEG obniżają jakość obrazu, co jest rekompensatą za mniejszy rozmiar pamięci.

Obrazy kolorowe i w skali szarości powinny być tworzone w rozdzielczości 300dpi, a obrazy bitmapowe powinny mieć co najmniej 1200dpi. Każda niższa rozdzielczość obniży jakość drukowanego obrazu.

Czcionki

Nie używaj opcji stylizacji pogrubionej lub kursywą na tekście. Zamiast tego, użyj pogrubionej lub pochylonej czcionki, jeśli takie istnieją. Opcje stylizacji nie będą drukowane, jeśli nie ma powiązanej czcionki drukarki. Spacja zostanie pozostawiona pusta lub tekst pozostanie w swojej standardowej formie. Podobnie należy unikać stylizowanych cieni lub cieni.

Drobne napisy powinny być ograniczone tylko do jednego koloru, a ich minimalna waga powinna wynosić 0,25. Zredukowanie liczby liter do poziomu wyższego może prowadzić do nieprzewidywalnych rezultatów, które niekoniecznie będą dokładnie odwzorowane przez Twoją drukarkę ekranową lub biurową.

Tła i odcienie

Solidne czarne tła powinny być wykonane w tzw. kolorze „Rich Black”, 100% czarnym plus 40% cyjanowy odcień, aby uzyskać mocniejszą czerń, gdy chodzi o drukowanie. Jeśli używasz dużych bloków kolorów na wielu stronach, ryzykujesz, że zwrócisz uwagę na niewielkie różnice w balansie kolorów każdej strony. Aby temu zapobiec, użyj jak najmniejszej ilości procesów kolorystycznych do stworzenia baneru.

Każda treść, która przebiega do krawędzi strony, musi wystawać poza nią o 3 mm. Jeśli nie wystaje do krawędzi, powinna być oddalona od krawędzi strony co najmniej 5 mm.

Czytać:  Jak zaprojektować skuteczny plakat? Trzymaj się tych 7 zasad i odnieś marketingowy sukces!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.