Przejdź do treści

Rozdzielczość obrazu potrzebna do druku

Rozdzielczość obrazu potrzebna do druku
Jeśli tworzysz prace do druku, przyzwoite rezultaty uzyskasz tylko wtedy, gdy masz podstawową wiedzę na temat rozdzielczości obrazu.

Nie martw się, to całkiem prosta koncepcja – nigdzie nie jest tak skomplikowana, jak niektórym się wydaje. Więc trzymaj się mnie tutaj, postaram się zrobić to tak bezboleśnie, jak to tylko możliwe…?

Czym jest rozdzielczość?

Jak zapewne wiesz, kiedy oglądasz zdjęcie na monitorze swojego komputera, tak naprawdę patrzysz na siatkę małych kropek lub „pikseli”. Podobnie, gdy zdjęcie jest reprodukowane w druku, składa się z tysięcy małych kropek atramentu. Rozdzielczość odnosi się do liczby tych kropek (lub pikseli), które są wciśnięte w dany obszar.

Im mniejsza kropka, tym więcej punktów zmieści się w calu poziomym, a ostrzejszy obraz pojawi się w ludzkim oku (do jednego punktu).

Rozdzielczość obrazu potrzebna do druku

Po powiększeniu zdjęcia na monitorze komputera można zobaczyć siatkę pikseli składających się na obraz.

Siatka punktów tworzących wydrukowane zdjęcie może być widoczna za pomocą lupy.

Rozdzielczość obrazu jest zazwyczaj mierzona w punktach na cal (dpi). Zasadniczo dpi to po prostu liczba punktów lub pikseli, które składają się na obraz.? Jeśli oglądasz obraz na monitorze komputera, jego rozdzielczość będzie musiała wynosić co najmniej 72 dpi, aby był ostry i wyraźny. Niższa rozdzielczość spowoduje pojawienie się dużych pikseli, które zostaną wykryte przez oko, w wyniku czego obraz będzie rozmyty lub „pikselowany”. Jeśli jednak ten sam obraz zostałby powielony na papierze przy użyciu komercyjnego procesu drukowania, do uzyskania ostrego obrazu potrzebna byłaby rozdzielczość około 300 dpi. ??Obraz drukowany wymaga znacznie wyższej rozdzielczości niż obraz wyświetlany na ekranie (a dokładniej 4 razy większej). Dlatego też, tylko dlatego, że obraz wygląda ostro i wyraziście podczas oglądania na ekranie, nie oznacza to, że będzie się prawidłowo odtwarzał po wydrukowaniu.

Rozdzielczość obrazu potrzebna do druku

Obraz w górnej części tego artykułu ma rozdzielczość 72 dpi. Wygląda on ostro i wyraziście podczas oglądania na ekranie.

Jeśli ten sam obraz w rozdzielczości 72 dpi zostałby powielony w druku przy użyciu komercyjnej prasy drukarskiej, (patrz po lewej stronie), wyglądałby on rozmyty i w pikselach. Jedynym sposobem na poprawę jego wyglądu i zwiększenie rozdzielczości byłoby zmniejszenie rozmiaru, w którym jest reprodukowany.

Czytać:  10 Najlepszych laptopów do kodowania, programowania i rozwoju (sierpień 2022)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.