Przejdź do treści

Jak skutecznie uczyć się na studiach? Druki do nauki na każdą kieszeń!

Jak skutecznie uczyć się na studiach? Druki do nauki na każdą kieszeń!

Za kilka dni rozpocznie się rok akademicki. Z tej okazji warto poznać kilka skutecznych metod nauki. Dziś pokażemy Ci, jak szybko możesz samodzielnie przygotować ciekawe materiały do nauki.

MUST HAVE z drukarni dla każdego studenta

Lubisz się uczyć? A może wciąż poszukujesz inspiracji do tego, by chwycić książkę i zająć się nauką? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, jak z pomocą drukowanych materiałów umilić sobie naukę.

W naszym zestawieniu znajdziesz kilka ciekawych propozycji, które możesz przygotować samodzielnie na drukarce lub zlecić dobrej drukarni. Zapoznaj się z naszymi pomysłami.

Fiszki (nie tylko) do nauki języków obcych

Na zajęcia musisz nauczyć się na pamięć wielu pojęć, a zapamiętywanie nie jest dla Ciebie rzeczą najprzyjemniejszą? Możesz znacznie sobie ułatwić proces nauki, tworząc małe karteczki, tzw. fiszki z pojęciami i ich definicjami.

Uważasz, że to zadanie zbyt pracochłonne, a czas, który poświęciłeś na robienie fiszek mógłbyś przeznaczyć na naukę? To nie do końca prawda. Robiąc fiszki i zapisując najważniejsze pojęcia, nieświadomie się uczysz. Wystarczyło, że raz zapisałeś konkretną definicję, a Twój mózg już odnotował, że takie pojęcie istnieje. To oznacza, że gdy kolejnym razem powrócisz do raz zapisanej definicji, będzie Ci o wiele łatwiej się jej nauczyć.

Zrób Twoje fiszki samodzielnie

Twoje fiszki możesz przygotować na dwa sposoby: ręcznie albo na komputerze. Pamiętaj, że ręczne pisanie bardziej wspomaga zapamiętywanie niż notowanie za pomocą komputera.

Przygotowując ręcznie Twoje fiszki wystarczy, że najpierw przygotujesz sobie kilkadziesiąt małych kartoników o dowolnych wymiarach (na przykład: 3,5 cm na 7 cm), a następnie zapiszesz na jednej stronie konkretne pojęcie, a na drugiej umieścić definicję tego słowa.

Możesz także wydrukować tego rodzaju fiszki. Każda drukarnia dla studentów czy też zwyczajna drukarnia cyfrowa powinna umożliwić Ci tego rodzaju wydruk. Jeśli nie chcesz stać w kolejce, możesz wysłać swoje pliki do drukarni internetowej. Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice i inne większe miasta to miejsca, gdzie bez trudu znajdziesz drukarnię świadczącą usługi online.

Przechytrz swój mózg planszami do nauki

Pewne pojęcia, słówka w języku obcym czy wzory mimo wielu prób są po prostu nie do zapamiętania? Pamiętasz pewnie za to wiele bzdurnych i mało ważnych rzeczy, jak na przykład produkty z reklam? Nic dziwnego. Mimo że nie chcesz to jednak pamiętasz sok czy proszek do prania, ponieważ bez przerwy Twój mózg jest bombardowany tego typu treściami. W procesie nauki wykorzystaj patent reklamodawców, którzy wiedzą, że ciągłe powtarzanie doprowadzi do tego, że mózg bez naszej wiedzy przyswoi sobie pewne treści.

Stwórz sobie kilka dużych planszy, na której wydrukujesz (najlepiej kolorowymi czcionkami, by lepiej zapamiętać) wszystko to, czego nie możesz się nauczyć i powieś sobie plansze we wszystkich miejscach w Twoim domu bądź mieszkaniu, gdzie najczęściej przebywasz: nad łóżkiem, przy biurku lub na blacie stołu, na lodówce, na wewnętrznej stronie drzwi toalety.

W ten sposób będziesz zmuszony do codziennego czytania tych pojęć, a Twoja pamięć już nie będzie miała szans w starciu z przygotowanymi planszami. Gdy już uznasz, że pamiętasz, podmień jedną planszę (nie wszystkie od razu!) i czytaj ją razem z pozostałymi. W ten sposób Twój mózg będzie odczytywał nową kartę jako w równym stopniu znajomą co wcześniejsze. Dzięki temu dużo łatwiej będziesz przyswajać najważniejsze informacje.

Czytać:  Top 5 produktów, które najczęściej drukują studenci

Jak przygotować planszę?

Zastanawiasz się pewnie, jak przygotować tego rodzaju planszę? Nie musisz mieć dużych zdolności plastycznych. Postaw na przejrzystość i podkreśl to, co jest najważniejsze – wzory, pojęcia, słówka, definicje. Niech właśnie te elementy znajdą się w centrum Twojej planszy. Dodaj ciekawy obrazek, który będzie kojarzył Ci się z konkretnymi kwestiami.

Na przykład, ucząc się języka obcego, możesz zamiast znaczenia zapisanego w języku polskim użyć obrazków, które będą swoim znaczeniem odpowiadały słowu w języku obcym. Wystrzegaj się jednak grafik, które mogą Cię zdekoncentrować. Pamiętaj, najważniejsze byś przyswoił wiedzę, a nie zachwycał się super obrazkami. Z drugiej jednak strony, zapamiętanie obrazka pomoże Ci w łatwiej skojarzyć ważną definicję czy słowo.

Zaznaczaj najważniejsze fragmenty zakładkami

Na co dzień czytasz dużo książek i nie jesteś w stanie notować tych wszystkich ważnych rzeczy? Zaznaczaj je zakładkami samoklejącymi i wróć do nich bezpośrednio przed egzaminem. Ważniejsze fragmenty przedzielaj duży zakładkami do książek. Oczywiście, możesz tego rodzaju zakładki indeksujące po prostu kupić w sklepie.

My jednak doradzamy Ci, żebyś przygotował je sam. Wystarczy, że przygotujesz samodzielnie projekt lub nie tracąc czasu, skorzystasz z ciekawych wzorów w internecie i wydrukujesz je.

Najwygodniejszym sposobem na przygotowanie tego rodzaju zakładek jest ich wydruk na własnej drukarce. Jeśli jednak to rozwiązanie Cię nie satysfakcjonuje albo po prostu nie masz drukarki skorzystaj z możliwości zamówień online – wtedy wystarczy kilka kliknięć, by przesłać plik drukarni. Potem pozostaje już tylko czekać na odbiór wydruku, który otrzymamy we wskazane miejsce.

I najważniejsze – dobre notatki

Tego rodzaju rady sprawdzą się tylko i wyłącznie, gdy będziesz wiedział, czego konkretnie powinieneś się nauczyć. Dlatego już od pierwszego dnia studiów dbaj o to, by zapisywać wszystkie najważniejsze informacje i definicje, które usłyszysz na studiach.

Notatki możesz zapisywać ręcznie lub na urządzeniach elektronicznych. Forma zależy od Ciebie. Zadbaj tylko o to, by Twoje zapiski były przejrzyste. Dzięki temu nie będziesz musiał poświęcać czasu na odkodowanie treści, tylko od razu zajmiesz się nauką. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu.

A Ty, jakie znasz sposoby na lepsze zapamiętywanie informacji? Podziel się tym z nami. Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, że w nowy rok akademicki wejdziesz z radością i uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.