Zastanów się jak wyglądałoby życie bez papieru. Nie istniałyby zeszyty, książki, a nawet same drukarnie internetowe. Okazuje się, że kartki mają już dużo więcej, niż tysiąc lat, a jednak wciąż nie wychodzą z mody. Używa się ich dosłownie wszędzie – w biurach, urzędach, domach prywatnych. Istnieje wiele rodzajów, które różnią się m.in. gramaturą. Chcesz dowiedzieć się więcej o niezbędnym papierze? Zapraszamy do czytania!
Długa historia papieru
Według chińskich kronik papier został wynaleziony w 105 r. n. e. w Chinach przez kancelistę, który dużo eksperymentował, aż w końcu trafił na właściwą metodę, tworząc go ze szmat jedwabnych i lnianych – ciężko wyobrazić sobie obecny druk cyfrowy na tak wytwarzanych kartkach. Podczas badań archeologicznych znaleziono skrawek z 8 roku p. n. e. zapisanego chińskimi znakami. Być może papier jest jeszcze starszy, jednak nie ma na to twardych dowodów. Wynika z tego, że kancelista z Chin wynalazł jedynie metodę masowej produkcji papieru, która później stosowana była przez bardzo długi czas. W VIII wieku Arabowie wzięli do niewoli chińskich papierników, dzięki czemu produkcja kartek rozpowszechniła się poza Chiny. Początkowo w Europie używano papieru wyprodukowanego ze skrobi przez Arabów. Dopiero od XIII wieku produkcja zaczęła rozpowszechniać się na tym kontynencie. Nie istniała wtedy drukarnia cyfrowa, jednak papier był wszystkim bardzo potrzebny, chociażby do pisania po nim ręcznie. W wieku XVII wprowadzono nową maszynę do produkcji kartek, natomiast alternatywnych surowców, z których można byłoby je wytworzyć poszukiwano dopiero w XIX stuleciu – odpowiednim i prostym w produkcji okazał się ścier drzewny i celuloza. Tworzenie papieru stało się masowe około 1867 roku.
Czy dokumentacja elektroniczna zastąpi papierową?
Najczęściej drukuje się na papierze. Istnieje co prawda druk na płótnie czy innym materiale, jednak nie jest to tak powszechne, jak zadrukowana kartka. Wszystkie drukarnie mają w zakresie swoich usług druk na papierze – jest on najbardziej popularny i najczęściej wymagany przez klientów. Zdecydowaną większość drukarek dostosowano tylko i wyłącznie do zadrukowywania kartek. To najpowszechniejszy materiał. Co prawda coraz popularniejsza staje się dokumentacja techniczna czy inny dokument w formie elektronicznej, jednak nigdy całkowicie nie zastąpi to najzwyklejszego druku. Liczy się tu nie tylko przyzwyczajenie do papieru, ale również chęć posiadania czegoś w formie namacalnej, warunki estetyczne czy trwałość. Wiele firm ma co prawda całą dokumentację w formie elektronicznej, jednak wydrukowanie jej jest niezbędnym działaniem. Dysk w każdej chwili może ulec zniszczeniu, a jeśli nie zapłacimy wysokiej sumy, na odzyskanie danych potrzebny będzie dłuższy czas. Bywają też przypadki, że ponowne odtworzenie informacji z tego typu nośnika jest niemożliwe. Nie warto więc ryzykować, lepiej zrobić papierową kopię.
Książka papierowa – wady i zalety
Porównywanie książki tradycyjnej i elektronicznej jest bardzo trudne – wszystko zależy od gustu i upodobań danej osoby. Każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Skupmy się jednak na książce papierowej, do której stworzenia zastosowano druk cyfrowy. Jedną z jej głównych zalet jest dostępność. Aby przeczytać taką książkę, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego urządzenia. Możesz nabyć ją w jednym z licznych sklepów lub po prostu wypożyczyć z biblioteki. Dodatkowo masz możliwość korzystania z niej wszędzie, nie bojąc się kradzieży – gadżety elektroniczne zdecydowanie częściej są przedmiotami pożądanymi przez złodziei. Przydatna jest również możliwość zapisywania notatek na marginesie lub zaznaczania danego fragmentu, z czego często korzystają studenci posiadający podręczniki z drukarni cyfrowej czy lektury do przerobienia. Wad książek papierowych jest zdecydowanie mniej, niż zalet. Należy do nich między innymi fakt, że ceny zakupu często związane są z kosztami materiałów, wydruku i innych działań wydawniczych. Nawet w taniej drukarni za profesjonalny wydruk książki trzeba zapłacić odpowiednią sumę. Jako minusy wskazuje się także łatwość niszczenia stron czy brak możliwości zmiany czcionki, np. na większą.
Zlecenia dla dobrej drukarni
Gdyby nagle i niespodziewanie papier przestał być wytwarzany, nawet najlepsze drukarnie miałyby ogromny problem. Tania drukarnia odwiedzana jest codziennie przez uczniów, studentów, pracowników – całą masę ludzi. Wszyscy potrzebują wydrukować coś na papierze, nieliczni wymagają innego materiału. Notatki, zdjęcia, obrazki, zaproszenia czy wizytówki to tylko kilka produktów przelanych właśnie na kartki. Popularny jest również druk broszur, z którego korzystają firmy czy organizacje chcące zareklamować swoją działalność. Bez papieru druk cyfrowy tych produktów nie byłby możliwy na tak dużą skalę. Jak wyglądałyby studenckie notatki na płótnie? Ile by kosztowały? A druk plakatów? Wszystkie reklamy koncertów, ważnych wydarzeń czy produktów na sprzedaż przelane zostałyby na drewno? Lepiej tego nie sprawdzać. Papier nadal jest w modzie i nie prędko z niej wyjdzie, więc nie ma powodu, żeby się tym przejmować.