Przejdź do treści

Wybieramy papier o odpowiedniej nieprzezroczystości drukowej

Wybieramy papier o odpowiedniej nieprzezroczystości drukowej

Jednym z najważniejszych parametrów papieru, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas składania zamówienia w drukarni internetowej lub stacjonarnej jest jego nieprzezroczystość. To niezwykle istotna cecha dla papierów użytkowych, przeznaczonych do druku plakatów, ulotek i książek, a także w przypadku kartek, których używamy do pisania. Jak podpowiada intuicja, nieprzezroczystość papieru wpływa na jakość wydruku, ponieważ papier o wysokim współczynniku nieprzezroczystości zapobiega przebijaniu tuszu na drugą stronę i prześwitywaniu słońca przez arkusz papieru.

Cena versus jakość – niekończący się konflikt interesów

Zdarza się, że drukarze, wydawcy, a nawet graficy wybierają dla swoich prac papiery o niskiej gramaturze i niskiej nieprzezroczystości. Oczywiście, na tę decyzję wpływa często cena papieru – dla wielu klientów drukarni cyfrowych kluczowy parametr podczas podejmowania decyzji zakupowych. Inna grupa klientów ze względów ekologicznych lubi wybierać papier bezdrzewny, który charakteryzuje się znacznie niższą nieprzepuszczalnością. Zły dobór papieru skutkuje natomiast niskiej jakości wydrukiem, na który nieprzyjemnie się patrzy lub który źle się czyta. Jest to szczególnie uciążliwe podczas wydruków dwustronnych, kiedy to litery z jednej strony kartki przebijają na drugą jej stronę, sprawiając, że czytanie staje się niemal niemożliwe.

Poziom nieprzepuszczalności a rodzaj wydruku

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, dopasuj papier o odpowiedniej nieprzezroczystości. Każdy projekt wymagać będzie innego papieru, dlatego wybierając odpowiednie podłoże, zwróć uwagę na to, co chcesz wydrukować. Dla poszczególnych typów druku poleca się papier o innych parametrach:

  • 90% – minimalny poziom nieprzezroczystości dla wydruku tekstu
  • 92,5% – zalecany poziom nieprzezroczystości dla wydruku tekstu
  • 95% – zalecany poziom nieprzezroczystości dla wydruku wielobarwnego
  • 97% – zalecany poziom nieprzezroczystości dla wydruku apli

Jak już wiesz, nieprzezroczystość jest ściśle związana z gramaturą papieru. Im grubszy papier, tym bardziej nieprzezroczysty. Papiery drzewne osiągają jednak wyższy poziom nieprzezroczystości przy takiej samej gramaturze. Porównaj poniższe wartości i poznaj różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami papierów:

Papier bezdrzewny Papier drzewny
Gramatura Nieprzezroczystość Gramatura Nieprzezroczystość
30 g/m² 66% 30 g/m² 74%
80 g/m² 91% 80 g/m² 95%
120 g/m² 95% 120 g/m² 100%
250 g/m² 100% 250 g/m² 100%

Nieprzezroczysty, biały czy gładki? Nie można mieć wszystkiego

Na nieprzezroczystość papieru wpływa także poziom bieli i jego gładkość. Im wyższe są te wartości, tym niższa jest nieprzezroczystość. Przy dzisiejszym upodobaniu klientów drukarni do gładkich papierów, staje się to problemem. Oczekiwania zwiększenia poziomu gładkości papierowych arkuszy wciąż wzrastają, a nieprzezroczystość nie daje się zwiększyć. Jest naprawdę niewiele czynników, które wpływają na wzrost nieprzezroczystości. Jednym z nich jest stosowanie barwnika. Papiery barwione zwiększają swoją nieprzezroczystość, zachowując przy tym żądaną gramaturę i gładkość.

Na co zwracać uwagę, a czego się wystrzegać?

Z powyższych rozważań wynika jasno, że nieprzezroczystość papieru jest bardzo ważnym parametrem, który znacząco wpływa na jakość Twoich wydruków. Niestety, klienci drukarni online oraz drukarni stacjonarnych stosunkowo rzadko zwracają na niego uwagę. Przed złożeniem zamówienia warto jednak sprawdzić, jak nieprzezroczysty jest dany papier – w szczególności, gdy chcesz wydrukować coś dwustronnie. Chcąc wybrać arkusz o odpowiednim poziomie nieprzezroczystości zwróć się w kierunku papierów drzewnych, barwionych lub objętościowych, natomiast do białych papierów bezdrzewnych o niskiej gramaturze podchodź z uzasadnioną rezerwą.

Czytać:  Eksperymenty i podboje, czyli historia papieru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.